History

Winners 2016

BU11 Malbas BBK – Gladsaxe Basket 34 – 41
BU12 Lobas 1 – Lobas 3 51 – 48
BU13 KFUM Blackeberg 1 – Hammarby basket 27 – 22
BU14 Hammarby basket 1 – BMS Herlev 45– 53
BU15 KFUM Uppsala Basket – KFUM Göteborg 1 35 – 41
BU16 Uppsala basket – Norrköpings Dolphin 41– 37
BU17 Ullern Basket – Norrort / Täby basket 25– 24
BU19 Klubb Sydcenter – Marbo basket 42 - 18
BU20+ Grabbarna – Trelleborg basket 44 – 41

GU11 Alvik Basket 2 – BMS Herlev 11 – 42
GU12 BK Amager Hvid – BMS Herlev 40 – 30
GU13 Högsbo – Haga Haninge 24 – 18
GU14 BK Marbo – BMS Herlev 21 – 27
GU15 Ullern basket– KFUM Uppsala basket 33 – 35
GU16 Nässjö basket – Uppsala basket 14 – 37
GU17 Högsbo– Virum Vipers 17 – 20
GU19 Forum Sparks – Malbas BKK36 – 21
GU20+ Högsbo Basket – Absolut Uppsala 26– 46

Winners 2015

BU11 Kekava VEF 1 – Lobas 1: 32 – 33
BU12 BMS Herlev – Brønshøj Dragons: 73 – 21
BU13 NTS Suns – Onsala Pirates BBK: 29 – 14
BU14 Nässjö Basket – SSC Südwest Berlin: 27 – 25
BU15 Malbas Blå – BMS Herlev: 30 – 51
BU16 Viby Basket – KFUM Uppsala: 32 – 26
BU17 KFUM Fryshuset Basket – Norrort 1: 36 – 28
BU19 Norrköping Dolphins Svart – Norrköping Dolphins Orange: 27 – 28
BU20+ Training by Book – Da Lunda Crew: 49 – 44
WCHR FIFH Malmö 2 – Akropol BBK: 8 – 13
GU11 BMS Herlev White – Högsbo Lions: 39 – 23
GU12 BMS Herlev – Högsbo Basket: 47 – 35
GU13 KFUM Lidingö Basket – BMS Herlev: 24 – 16
GU14 Alvik Basket – KlaNMKY: 48 – 16
GU15 Uppsala Basket – Alvik Basket F-01: 34 – 31
GU16 Spånga Basket – West: 26 – 35
GU17 KFUM Uppsala Basket Svettis – Lobas: 27 – 50
GU19 Helsingborg BBK – Högsbo Lions: 17 – 24
GU20+ Högsbo Basket – Täby Djursholm Norrort: 15 – 31

Winners 2014
B11 Bauska, Lettland – Kekava, Lettland 46-30
B12 Tureberg Basket Peter 1 – Malbas vit 33-22
B13 Virum Vipers White, Danmark – Kekava, Lettland 14-32
B14 Tureberg Basket Pirates – Malbas blå 28-18
B15 SISU Basketball, Danmark – IK Eos 31-16
B16 Viby IF, Danmark – KFUM Lidingö Basket 36-38
B17 Norrköping Dolphins – Mölndals Basketklubb 37-31
B18 Sundsvall Dragons – Lobas 40-33
B20 Borås/Marbo – Täby/Djursholm Norrort 27-33
WCHR Nacka HI – Akropol/Norrbacka Utv Blå 10-16
G11 Ulrikenung, Norge – Högsbo basket Lions 22-42
G12 Malbas vit – Malbas blå 30-42
G13 Alvik Basket – Team Aarhus Aabyhöj, Danmark 16-28
G14 Hörsholm – Team Aarhus, Danmark 19-26
G15 Team Aarhus, Danmark – KFUM Blackebergs IK röd 22-20
G16 Djursholm Indians – Högsbo basket 31-9
G17 Alvik Basket – Högsbo basket 37-30
G18 Norrköping Dolphins – KFUM Uppsala 27-20
G20 KFUM Uppsala – Helsingborg BBK 30-33

Winners 2013
B12 Högsbo-Mini Malbas 33-30
B13 Horsens IC-Virum 26-31
B14 Mölndal Basket-IR Reykavik 36-19
B15 Blackeberg Basket-Högsbo Basket 24-37
B16 Malbas-Malbas Blå 46-12
B17 Hjemly-Lobas 28-39
B18 KFUM Uppsala-Malbas 37-10
B20 Malbas-Borås Basket 28-27
G12 Ullern 2-Alvik Smedslätten 12-40
G13 Sisu Röd-Team Århus 8-19
G14 Blackeberg Ekerö-Fryshuset 15-19
G15 Djursholm Indians-Malbas 39-21
G16 Högsbo Lions-Alvik Olovslund 36-16
G17 Lobas-KFUM Vänerstaden 24-14
G18 Norrköping Dolphins-Västerås Basket 24-28
G20 Norrköping Dolphins-Brahe Basket 29-21

Winners 2012
B13 Kvarnby Basket-Katrineholms IF 39-19
B14 Værløse Blue Kn-Norrköping Dolphins 41-29
B15 Malbas-Alvik 35-22
B16 Norrköping Dolphins-Lidingö Basket 2 28-35
B17 Huddinge Basket-08 Fryshuset Basket 31-21
B18 Högsbo Basket-Norrköping Dolphins 35-25
B20 Brahe Basket-SISU 31-33
G13 St Polisen Blå-St Polisen Vit 38-18
G14 BK Gladan-Hörsholm Svart 20-29
G15 Alvik Olovslund-Högsbo Lions 29-21
G16 Lobas-Västerås Basket 39-37
G17 BG 2000 Berlin e.V.-Alvik F96 23-31
G18 Norrköping Dolphins-Katrineholms IF 35-18
G20 IK Eos-Järfälla Basket 25-32

Winners 2010
B12 Skuru IK-Alvik Äppelviken 9-24
B13 JKS Basket-SISU Basketballklub 29-26
B14 JKS Basket-Vaerlöse 30-24
B15 Alvik Olovslund-SISU Basketballklub 24-38
B16 KFUM Söder-Högsbo Basket 46-27
B17 Borås Basket-CDC INTI 46-3
B18 Borås Basket-SISU Basketballklub 40-41
B20 Kvarnby BBK-RSV Stahnsdorf 50-40
G12 Södertälje BBK-Akropol BBK 17-19
G13 Högsbo Basket 1-Alvik Olovslund 23-32
G14 BG 2000 Berlin-KFUM Central Basket 25-41
G15 Chia- Yi-Akropol BBK 35-24
G16 Bollstanäs SK-Alvik Basket 27-31
G17 KFUM Blackeberg-Bollstanäs SK 28-36
G18 KFUM Söder-Luleå Stars 28-26
G20 KFUM Lidingö Basket-IK Eos Lund 31-35

Winners 2009
BU12 JKS Basket-SISU 33-32
BU13 JKS Basket-BK Brandys n.L 35-30
BU14 KFUM Göteborg-Uppsala Mad Dogs 37-29
BU15 Söder Basket 1-Malbas 30-35
BU16 Hörsholm-Horsens I.C 30-42
BU17 Falcon-KFUM Göteborg 33-40
BU18 SISU-Gladan 42-28
BU20 ASV Berlin Basketball Club-Falcon 50-35
GU12 Djursholms Indians-Högsbo Lions 14-20
GU13 KFUM Central Basket-Djursholms Indians 16-25
GU14 SISU-Akropol BBK 30-28
GU15 Malbas-Eos Lund 1 24-20
GU16 Blackeberg Vit-Västerås Basket 33-20
GU17 KFUM Central Basket-Hjemly Basketball 45-44
GU18 Centrum Tigers-Alvik BK 29-54
GU20 Marbo Basket-Högsbo Basket 35-28

Winners 2008
B12 SISU Basketballklub-JKS Basket 18-34
B13 Lobas-Alvik Basket 41-30
B14 Djursholm Indians-Radivoj Korac 30-36
B15 SISU 1-Högsbo Basket 1 61-23
B16 Högsbo Basket-KFUM Blackebergs IK 44-50
B17 Södertälje Basketbollklubb-Högsbo Basket 51-37
B18 Bankeryd-Eos Lund 1 31-37
B20 Högsbo Basket-Helsingborg Basket 48-28
G12 BK Amager-Alvik Basket 2 37-25
G13 Akropol BBK -SISU Basketballklub 32-18
G14 Aabyhøj-Eos Lund 3 32-15
G15 KFUM Blackebergs IK 1-Äli Basket 49-23
G16 Malbas-Skuru IK 24-36
G17 Alvik Basket-Luleå 22-21
G18 SISU Basketballklub-Helsingborg Basket 21-47
G20 Marbo Basket-Skuru IK 39-23

Winners 2007
B87 Högsbo Basket-Kortedala BBK 21-39
B89 Vaerlöse BBK-FoKoPo 35-34
B90 Kadet-Högsbo Lions 31-43
B91 Alvik Grön-Virum Basketball Clu 31-33
B92 SISU-Högsbo Basket 32-38
B93 SISU Röd-Kadet 44-31
B94 Höken Blå-08 Söder Blue Stars 16-18
G87 Sanda Basket-BK Marbo 37-35
G89 Oskarshamn BBK-BK Amager 14-33
G90 KFUM Uppsala-Helsingborg Basket 32-28
G91 Alvik Basket-Övertorneå IF 39-27
G92 Bankeryds Basket-Täby Basket 25-34
G93 08 Söder Yellow Star-KFUM Blackeberg 1 34-6
G94 Gladan Basket-Västerås Basket 31-25

Winners 2006
B86 Langhus IL Basket-Marbo Basket 40-3
B88 Uppsala Warriors-Bankeryds Basket 38-48
B89 Eskilstuna Basket-KFUM Blackeberg 44-36
B90 Eos Lund-Högsbo Lions 33-42
B91 Täby Basket-Alvik BK 1 65-35
B92 SISU-Alvik basket 34-20
B93 SISU 2-KFUM Uppsala 25-46
G86 Falcon-Ammerud 48-38
G88 Växjö Queens 2-Eos Lund 2 29-44
G89 Alvik basket-Högsbo Basket 45-33
G90 NUBF-HB Pearls 31-28
G91 Högsbo Lions-Alvik Olovslund 26-33
G92 Falcon-Brooklyn Eagles BBK 24-17
G93 Blackeberg Fire-Åbyhøj 1 28-30

Winners 2005
B84 Kortedala BBK-SISU 25-50
B87 Högsbo Basket-Kortedala BBK 46-42
B88 KFUM Lidingö Basket-Högsbo Basket 39-42
B89 Eskilstuna Basket-Kadet Novi Sad 25-33
B90 08 Söder Red Stars-08 Söder White 1 24-37
B91 Högsbo Lions-BG 2000 Berlin 38-48
B92 VILI-Alvik Basket 47-38
G84 Gimle BBK-Wang Toppdrett 36-35
G87 BT Acsa Terapia Clu-Kalix Basket 65-42
G88 Eos Lund 2-KFUM Lidingö Basket 26-27
G89 Alvik Basket-Högsbo Basket 28-23
G90 Alvik Basket 2-NUBF 27-20
G91 Högsbo Lions-Eos Lund Vit 51-27
G92 Loko Zilina-Falcon 29-25

Winners 2004
B83 Malbas-Högsbo Basket U20 50-28
B86 Vozd-S:t Helena 60-30
B87 Vozd Basket-Alvik BK 38-45
B88 Högsbo Lions-KFUM Lidingö 36-44
B89 Lidingö Basket-KFUM Järfälla 1 29-27
B90 Stockholms Polisen B-KFUM Söder 30-42
B91 Falcon-Högsbo Lions 17-47
G85 Södertälje BBK-Högsbo Basket 32-28
G86 Alvik BK-NUBF 33-29
G87 Täby Basket-Alvik BK 22-35
G88 Söder White Stars-Skuru IK 35-31
G89 Eos Lund-Malbas 26-33
G90 Södertälje BBK-HoNsU 31-25
G91 Alvik/Olovslund-Täby Vit 32-27

Winners 2003
B82 Malbas-08 Blackeberg B 36-22
B85 BG2000 Berlin-Högsbo Basket 25-40
B86 Radnicki Vozd B-Sokol Praszky 47-24
B87 Ammerud-MBK Tavros Zili 42-51
B88 Kekava-08 Söder White47-29
B89 Kasta Vozd Bask-SISU 42-25
B90 Kekava-08 Söder Blue S 35-34
G82 Södertälje BBK-08 Blackeberg K 36-38
G85 Malbas-Södertälje BBK 38-48
G86 NUBF-Järfälla KFUM 33-35
G87 Södertälje BBK-Aabyhöj IF 43-33
G88 Södertälje BBK-Lindome Basket 35-24
G89 NUBF Lions-Skuru IK 2 30-28
G90 Södertälje BBK-Akropol BBK Ten 35-24

Comments

Scandic Stena Line 2win