Detta är resultaten från Göteborg Basketball Festival 2017. Se de senaste resultaten från Göteborg Basketball Festival 2019 här.

Senaste resultat

Göteborg Basketball Festival 2017 börjar
Slut
25/5
26/5
27/5
28/5

Finals

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
28050202 sö 28/05 11:00 sö 28/05 Idrottshögskolan 1 EB BU12 Slutspel A Final Falcon Black 40 - 41 Gladsaxe Basketball Klub      
28051104 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Gothia Arena 2 EB BU12 Slutspel B Final Onsala Pirates BBK 24 - 43 Järfälla Basket      
28050704 sö 28/05 13:00 sö 28/05 Lisebergshallen BU13 Slutspel A Final Lobas 1 28 - 29 Stjarnan 1      
28052704 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Lundbystrand 2 BU13 Slutspel B Final Kfum Vänerstaden 22 - 43 Malbas BKK Orange      
28051404 sö 28/05 13:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall A BU14 Slutspel A Final BMS Herlev White 28 - 40 Högsbo Lions      
28052603 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Lundbystrand 1 BU14 Slutspel B Final KFUM Göteborg 37 - 29 IK Eos Vit      
28051406 sö 28/05 15:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall A BU15 Slutspel A Final Helsingborg BBK 21 - 31 BORÅS BASKET 2      
28053004 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Lundbystrand 5 BU15 Slutspel B Final KFUM Göteborg 25 - 33 Viby Basket (SE)      
28051402 sö 28/05 11:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall A BU16 Slutspel A Final Täby Basket 35 - 30 Malbas BKK Svart      
28052705 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Lundbystrand 2 BU16 Slutspel B Final Djursholm Indians 40 - 24 Ockelbo Basket      
28050706 sö 28/05 15:00 sö 28/05 Lisebergshallen BU17 Slutspel A Final Tureberg Basket 47 - 44 Norrort      
28052605 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Lundbystrand 1 BU17 Slutspel B Final BBK Sundsvall 31 - 22 Onsala Pirates BBK      
28050702 sö 28/05 11:00 sö 28/05 Lisebergshallen BU19 Slutspel A Final BG Mark Alumni 51 - 35 KFUM Lidingö Basket      
28052205 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Landala Sporthall BU19 Slutspel B Final Spångabasket 45 - 44 Borås Basket      
28050203 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Idrottshögskolan 1 EB GU12 Slutspel A Final Lobas 3 23 - 58 BMS Herlev      
28051103 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Gothia Arena 2 EB GU12 Slutspel B Final Alvik Basket Vit 18 - 34 Alvik Basket Grön      
28051403 sö 28/05 12:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall A GU13 Slutspel A Final Onsala Pirates BBK 27 - 22 Spångabasket 2      
28052904 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Lundbystrand 4 GU13 Slutspel B Final FUBB BASKET 18 - 23 KFUM Blacke...IK Kälvetsa      
28050705 sö 28/05 14:00 sö 28/05 Lisebergshallen GU14 Slutspel A Final Högsbo 13 - 26 BMS Herlev      
28052804 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Lundbystrand 3 GU14 Slutspel B Final Borås Basket 17 - 22 KFUM Fryshuset Basket 3      
28050703 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Lisebergshallen GU15 Slutspel A Final KFUM Fryshuset Basket 1 36 - 14 IK Eos      
28052604 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Lundbystrand 1 GU15 Slutspel B Final Onsala Pirates BBK 29 - 22 Hammarkullens Basketklubb      
28051405 sö 28/05 14:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall A GU16 Slutspel A Final Alvik Basket 31 - 29 Täby      
28052805 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Lundbystrand 3 GU16 Slutspel B Final KFUM Sundsvall Basket 12 - 25 Brahe Basket      
28050701 sö 28/05 10:00 sö 28/05 Lisebergshallen GU17 Slutspel A Final Metropolita...ets Hamburg 25 - 27 Team OWL      
28052602 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Lundbystrand 1 GU17 Slutspel B Final Vision Generation Basket 22 - 37 Högsbo      
28051401 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall A GU19 Slutspel A Final Norrort 1 33 - 35 Högsbo      
28052204 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Landala Sporthall GU19 Slutspel B Final Virum Basket Ball Klub 23 - 28 Norrort 2      
27051607 lö 27/05 14:15 lö 27/05 Pjäshallen WCHR Slutspel A Final FIFH Malmö 14 - 24 Göteborgs R...sketklubb 1      
27050714 lö 27/05 21:00 lö 27/05 Lisebergshallen Men 20+ Slutspel A Final Flip Floppers 26 - 24 Skaka o Baka      
27052215 lö 27/05 21:00 lö 27/05 Landala Sporthall Men 20+ Slutspel B Final Gäää3da FC 42 - 46 Murricca      
27050713 lö 27/05 20:00 lö 27/05 Lisebergshallen W 20+ Slutspel A Final Green Beasts 23 - 31 ABSOLUT GOLD      
27051416 lö 27/05 21:00 lö 27/05 Valhalla Sporthall A W 20+ Slutspel B Final Ullern Basket 34 - 35 Allstar Team      
  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
28050105 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Gothia Arena 1 EB BU11 Avslutningsmatcher C Alvik Basket 1 Färdig Lobas 2      
28051105 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Gothia Arena 2 EB BU11 Avslutningsmatcher C Skovbakken Färdig Falcon Orange      
28051305 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Valhalla Sporthall C BU15 Slutspel A Semifinal BORÅS BASKET 2 48 - 22 Saltsjöbaden Seahawks      
28051505 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Valhalla Sporthall B BU15 Slutspel A Semifinal Nässjö Basket 29 - 32 Helsingborg BBK      
28054605 sö 28/05 12:45 sö 28/05 Gothia Arena 3 EB BU11 Avslutningsmatcher D Spångabasket Färdig KFUM Göteborg      
28050104 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Gothia Arena 1 EB BU11 Avslutningsmatcher A Falcon Yellow Färdig Mini Malbas BBK Svart      
28051304 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Valhalla Sporthall C BU17 Slutspel A Semifinal Norrköping Dolphins 29 - 37 Norrort      
28051504 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Valhalla Sporthall B BU17 Slutspel A Semifinal Borås Basket 27 - 43 Tureberg Basket      
28054604 sö 28/05 12:00 sö 28/05 Gothia Arena 3 EB BU11 Avslutningsmatcher B Djursholm Indians Färdig Ullern Basket      
28050103 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Gothia Arena 1 EB BU11 Avslutningsmatcher A Glostrup I.C Basketball Färdig BMS Herlev      
28050603 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Idrottshögskolan 2 EB GU11 Avslutningsmatcher B Bollstanäs SK Färdig Spångabasket 2      
28051303 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Valhalla Sporthall C GU14 Slutspel A Semifinal BMS Herlev 32 - 21 Haga Haninge      
28051503 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Valhalla Sporthall B GU16 Slutspel A Semifinal Alvik Basket 33 - 14 Helsingborg BBK      
28052203 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Landala Sporthall GU16 Slutspel A Semifinal Täby 23 - 19 OBBK      
28052703 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Lundbystrand 2 BU17 Slutspel B Semifinal Huddinge Basket 31 - 38 BBK Sundsvall      
28052803 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Lundbystrand 3 BU17 Slutspel B Semifinal Skjetten Basket 33 - 44 Onsala Pirates BBK      
28052903 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Lundbystrand 4 GU16 Slutspel B Semifinal Eskilstuna Basket 17 - 22 Brahe Basket      
28053003 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Lundbystrand 5 GU16 Slutspel B Semifinal Falcon 19 - 20 KFUM Sundsvall Basket      
28054603 sö 28/05 11:15 sö 28/05 Gothia Arena 3 EB BU11 Avslutningsmatcher B Lobas 1 Färdig Lundby Basket      
28050102 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Gothia Arena 1 EB GU11 Avslutningsmatcher A Kvarnby Basket BF Färdig Hammarby Basket 1      
28050602 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Idrottshögskolan 2 EB GU11 Avslutningsmatcher A Hammarby Basket 2 Färdig Alvik 1      
28051102 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Gothia Arena 2 EB GU11 Avslutningsmatcher B KFUM Central Basket 2 Färdig KFUM Göteborg      
28051302 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall C BU14 Slutspel A Semifinal Högsbo Lions 33 - 25 Skovbakken Grizzly      
28051502 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Valhalla Sporthall B BU14 Slutspel A Semifinal BMS Herlev White 34 - 16 Oppsal      
28052202 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Landala Sporthall GU14 Slutspel A Semifinal Högsbo 36 - 13 Lobas 1      
28052702 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Lundbystrand 2 GU15 Slutspel B Semifinal KFUM Blacke... IK 03 east 21 - 35 Onsala Pirates BBK      
28052802 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Lundbystrand 3 BU16 Slutspel B Semifinal Djursholm Indians 22 - 17 Sandvika 1      
28052902 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Lundbystrand 4 BU16 Slutspel B Semifinal Ockelbo Basket 32 - 24 Aros Basketbollklubb      
28053002 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Lundbystrand 5 GU15 Slutspel B Semifinal Hammarkullens Basketklubb 30 - 29 Nässjö Basket      
28054602 sö 28/05 10:30 sö 28/05 Gothia Arena 3 EB GU11 Avslutningsmatcher C Högsbo Tigers Färdig Hammarkulle...sketklubb 2      
28050101 sö 28/05 09:45 sö 28/05 Gothia Arena 1 EB GU11 Avslutningsmatcher C Haga Haninge Färdig Spångabasket 1      
28050201 sö 28/05 09:45 sö 28/05 Idrottshögskolan 1 EB GU12 Slutspel A Semifinal Bankeryds Basket 18 - 27 Lobas 3      
28050601 sö 28/05 09:45 sö 28/05 Idrottshögskolan 2 EB GU12 Slutspel A Semifinal BMS Herlev 42 - 29 Borås Basket      
28051101 sö 28/05 09:45 sö 28/05 Gothia Arena 2 EB BU12 Slutspel B Semifinal Onsala Pirates BBK 26 - 18 Djursholms Indians 2      
28051301 sö 28/05 09:45 sö 28/05 Valhalla Sporthall C GU13 Slutspel A Semifinal Spångabasket 2 25 - 12 Spångabasket 1      
Scandic 2win Klotterjägarna Liseberg Goteborg&co